Демак, дунёга келган гўдак худди аждодлари сингари нима иссиғу нима совуқлиги, нима ширину нима аччиқлиги, нима яхшию нима ёмонлиги, нима мумкину нима уят экани... – ҳамма-ҳаммасини ўзи ўрганиб-ўзлаштириб бормоғи керак. Таълим-тарбиянинг не-не ақллар ўйлаб топган жамики усул-воситалари, педагогика технологиялари, миллионлаб тарбия ўчоқлари ва мураббийлар – барча-барча омиллар ана шу ишга – одамдан инсон яратиш, шахс тарбиялашга сафарбар қилинади. Бағоят аниқ ишловчи янги техник анжомлару компьютер бошқарув тизимига эга бўлган цех новидан тап-тайёр, икки томчи сувдек ўхшаш ҳолда чиқадиган саноқсиз буюмлардан фарқ қилароқ, ҳаёт мактаби аталмиш “цех”да тайёрланадиган “маҳсулотлар”нинг бирортаси бир-бирига ўхшамаслиги баробарида, уларнинг ҳеч қайсисига “сўнгги ишловдан чиққан, фойдаланишга тўлиқ яроқли” мазмундаги муҳрни босиб бўлмайди.
Бугун инсон зотида кузатилаётган нохуш ўзгаришлар, ақлга ёт жиноий ҳаракатлар тўғрисида мақоламиз аввалида айтган эдик. Бироқ, шуни ҳам эслатиш ўринлики, мазкур ҳолатлар муайян муҳитнинг – одам жавҳарини емирадиган тарбиянинг (ёхуд тарбиясизликнинг) оқибатидир. Аслида эса Ер юзининг қаерида кўз очмасин, одам боласи табиатан шундай ҳолда, ўшандай қабиҳ амаллар содир этиш учун туғилмайди. Марҳум Озод Шарафиддинов домла бир мақоласида эслатган манзара эса то одамзод бор экан, шаклан ўзгариб қайтарилаверади: тош давридаги дипломсиз педагог қўлидаги чўқмори, қалбидаги пушаймони билан қояга ҳафталаб дарж этган аламли эътирофни бугунги соқолсиз оқсоқол айфон телефони экранига қадоқ нелигин билмаган, баргизубнинг танасидай нозик бармоқлари билан ёзмоқда: “Ёшлар айниб кетди...”
“Хато менинг назаримдандур...”
Агар юқорида бир қисми эслатилган муаммоларга юртимиз ёшлари тақдирига кўрсатадиган таъсири нуқтаи назаридан қарайдиган бўлсак, уларни чинакам халқтузар, юртсевар, инсонпарвар қилиб вояга етказишда ижтимоий-гуманитар фанларнинг ўрни ва аҳамияти яққол намоён бўлади.
Баъзан айрим одамлардан “Ҳуқуқшунос дегани юридик фанларни, бўлғуси дўхтир анатомия, химияни яхши билса бўлди-да, амалиётда уларга шулар керак бўлади, ижтимоий фанларни ўқитиб вақт ўтказиш, талабаларни чалғитишдан нима фойда?” қабилидаги гапларни ҳам эшитиб қоламиз. Юзаки қараганда, улар ҳақдек туюлади. Бироқ бу қараш нечоғли тўғри, шундай қараш билан узоққа бориб бўладими?
Инсон ўз қадр-қимматини англаши, имони бутун, иродаси бақувват бўлиши, олдига қўйган мақсади эзгу ва аниқ шаклланиши учун у, аввало, тўғри, мантиқли фикрлаш кўникмасини эгаллаши лозим. Унинг оқни қорадан, аслни сохтадан ажрата олиш қобилияти ҳам тарих, адабиёт, фалсафа ва бошқа ижтимоий-гуманитар фанлар ёрдамида ўзлаштириладиган билим ва тажриба кучи билан тезроқ ва самаралироқ очилади, чархланади.
Ишора қилганимиздек, одамзод яратилишида унинг табиатига ўрнашган фазилат ва қусурлар замонлар ўтиши билан ўз тусини ҳар қанча товлантириб борган бўлмасин, мазмунан ҳамда моҳиятан катта ўзгаришга, эврилишга учраган эмас. Яъни ибтидода инсон боласига ёққан нарса ҳозир ҳам ёқади, ўшанда унинг юрагига ботган нарса уни ҳозир ҳам азоблайди. Янада жўнроқ ифода этсак, ҳозир ҳам ўғрилик қаровсиз қолган тухумни ўмаришдан, хиёнат эса “қўшнининг хотини қиз кўриниши”дан бошланади.
Милоддан аввалги замонларда ҳукмфармонинг муайян мамлакатни босиб олиб, бойлиги ва халқига эгалик қилиш истагида қонли уруш бошлагани билан XXI аср иккинчи ўн йиллигида жаҳоннинг бирон бир минтақасига “демократия экспорти” ўртасида катта фарқ йўқ. Биргина фарқ: минглаб йил илгари яшаган “жоҳил подшоҳ” асл ниятини яшириб ўтирмай, ҳукмни ҳам ўз номидан чиқарган бўлса, ҳозир тараққий этиб улгурган давлатлар ўша мазмундаги ҳукмнинг “коллегиал тарзда” қабул қилиниши, “демократияга ташна халқлар талаби” шаклини олишига диққат қаратяпти, холос...
Масаланинг бу жиҳатларини инсоният тарихини остин-устун қилиб юборган катта муҳорабалар мавзуига бағишланган машғулотларда талабаларга таъсирчан тушунтириб бориш ўта муҳимдир. Айниқса, жаҳон урушларининг асл сабаблари, шу урушлар оқибатида дунё харитасида юз берган туб ўзгаришлар, мазкур муҳорабалар кимнинг тегирмонига кўпроқ сув қуйганини бизнинг фарзандларимиз – ўзбек ёшлари албатта чуқур билиб олмоғи лозим. Шундагина уларнинг тарихни тўғри идрок этиш, уни миллий манфаатлар негизида тушуниш, турли талқинлар ўртасидаги фарқни англаш ва бу фарқнинг сабабларини илғаш қобилияти юксалади. Бу қобилият, билим ва тажриба эса эртанги кун эгаларининг юрт тақдирига дахлдор масалаларга тийрак қараши, яқин-яқинга қадар бизни етовга муҳтож халқ деб билган устомонлар олдида яна содда ва гўл ҳолда қолмаслиги, бир сўз билан айтганда, ўз келажагини бутунлай ўз қўлига олишига кафолат бўлади.
Шу ўринда яқинда дунёдаги йирик давлатлардан бирининг раҳбари билан бўлган телесуҳбатни ёдга солмоқчиман. Керак бўлса, ундан сабоқ олиш зарар қилмайди, деб ўйлайман. Кейинги йилларда ўша раҳбарга ёқиш учун ҳар нарсага тайёрлигини ошкора намойиш этаётган тележурналистнинг саволларидан бири бундай янгради: “Нима деб ўйлайсиз: уруш бўладими?” Раҳбарнинг жавоби эса бундай бўлди: “Менимча, дунёда жаҳон урушини бошлашга жазм этадиган тентак топилмаса керак...”
Суҳбатдошлар ишонч билан, хотиржамгина айтаётган бу гапларни эшитиб ўтириб кўнглимдан шундай ўйлар кечди: Араб дунёси, Афғонистон ва яна бошқа ўнлаб ҳудудларда бўлаётган худкушликлар нима? Уруш эмасми? Ўша жойларда ҳар кун ҳеч бир айбсиз қурбон бўлаётган одамларнинг жони сабилми? Бу одамлар жаҳон урушида қурбон бўлди нима-ю, бугунги талотумларда ўлди нима – уларнинг қариндош-уруғлари, фарзандлари учун қандай фарқи бор? Қолаверса, бу суҳбатдошлар уруш деганда фақат юртида кечадиган хунрезликнигина тушунадими? Фақат юртида кечсагина урушни, унинг бутун даҳшатини ҳис қиладими?..
Ўтган йили пойтахтимиздаги олий ўқув юртларининг бирида таҳсил олаётган, тенгдошлари орасида ўзининг билими, онгу тафаккури илғорлиги билан ажралиб турадиган бир талабамиз Германияда ўтказилган нуфузли конференцияда илмий маъруза билан қатнашиб, фавқулодда таассурот ва хулосалар билан қайтди. Унинг эътирофи қуйидаги мазмунда бўлди: “Биз ҳам ўқияпмиз, аълочимиз, деб юрган эканмиз. Тўғри, баъзи мамлакатлардан келган талабалардан кам жойимиз бўлмагандир, лекин олмон талабалари билимининг чуқурлиги, дунёқарашининг кенглиги, кўп тилни билиши, энг муҳими – миллий ва глобал даражада фикрлаши билан барчани қойил қолдирди. Уларнинг дунё сиёсатидан қанчалар бохабарлиги, тарих ҳамда бугунги кун ўртасидаги боғлиқликни идрок этиши, деярли ҳаммасининг боболари қилган мудҳиш жиноят – Иккинчи жаҳон урушидаги қилмишлар учун чин дилдан хижолат тортиб гапириши, ўз халқи тарихига тик ва объектив қарай олиши – бу миллатнинг келажагидан сўзсиз дарак бериб турибди...”
Дарҳақиқат, юртимиздаги бугунги ўқувчи, талаба ҳам эрта ўтиб индин мамлакат бошқаруви, унинг ички ва ташқи сиёсати, иқтисодий ва ижтимоий ҳаётига дахлдор вазифаларни эгаллайди. Улар ҳар бир ҳаётий долзарб муаммога миллат ва мамлакатнинг нафақат ҳозирги манфаатлари ҳимояси, балки узоқ келажакдаги тақдири нуқтаи назаридан ҳам қарай оладиган, шуларга таяниб иш кўрадиган мутахассислар бўлмоғи лозим.
Фақат бир қисмини эслатганимиз ана шу муҳим жиҳатлардан келиб чиқсак, миллий ва умуминсоний тарихни, унинг ўзгармас мантиғию ўзгарувчан талқинини чуқур билмайдиган дипломат, иқтисодчи, сенатор ва вазирни – умуман, мутахассисман, раҳбарман дейдиган одамни тушуниш, уни... оқлаш мумкинми? Ахир унинг бу аҳволи ўз оиласи, бир сиқим хешу ақрабоси ҳаётигагина эмас, бутун миллат ва мамлакат тақдирига дахл этиши мумкин-ку!
Ёхуд мактаб ва олий ўқув юртида адабиётга шунчаки вақт ўтказиш, бўлар-бўлмас афсоналар, китобий гапларни ўргатувчи дарс деб қараб келган, уни бор-йўғи кириш имтиҳонининг бир “блоки” деб билган бўлғуси мутахассис – шифокор, ҳуқуқшунос, боғча мудирасини тасаввур қилинг. Инсоний меҳр-шафқат, орият, одамий хулқ-атвор ифода топган адабиётга юрагини очмаган, бировларнинг – ўзи ҳеч қачон кўрмаган одамларнинг етим боласи бошини силаб, ювиб-тараб, борини бериб едириб-ичиргани етмагандай, “Кўзим усти миннатинг бошимга дурра!” (Ғафур Ғулом) дея оладиган халқи қалбини ҳис қилмаган, демакки, бу халққа бегона назар билан қарайдиган бундай “мутахассис” қўлига тушган одамни не кўйга солиши маълум-ку!
Ёки минг турли баҳонаю сабабни рўкач қилиб, ўзга юртлардан жаннат қидирган, ўзидек инсон боласини – Оллоҳнинг бандасини суд-сўроқсиз отиб-ёқиб, сўйиб-кўмиб, шу тубан амал устида суратларга тушиб юрган, айни йўл билан гўё муқаддас динни ҳимоя қилиб, унинг олам узра ёйилишига “ҳисса” қўшаётган кимсаларга ўз вақтида адабиёт муаллими ҳазрат Навоийнинг лоақал қуйидаги байти мазмун-моҳиятини англатиб улгурганида эди: