Ер юзида ажиб виқор ва нуфуз.
Сенинг ўзинг каби ўйчан ва қувноқ,
Хушфеъл бўлиб келмиш тупроғингга куз...
Пахта планини тўлдириш учун еттидан етмишгача пахта даласига чиққан, кўсагигача қолдирмай пахта терган болалар, аёллар, момолар, боболар қиёфаси экрандан Сизга мунғайиб термулади. Ўзбек халқи учун куз – бу пахта даласида қайнаган меҳнат бўлган даврларда ёзилган мазкур сатрлар ёзувчи Шукур Холмирзаевни йиғлатганига ишонасиз. Режиссёр халқ ва шоир дарди уйғун бўлганини мазкур шеърнинг тасвирий ифодасига сингдириб юборади.
Киноижодкорлар Абдулла Орипов унган муҳитни, шоир сифатида шаклланган адабий даврани, уни қўллаб қувватлаган устозлари ва дўстлари образини фильмда қисман ёритганлар. Лекин, шу ерда сценарий ёзилиш даврида қўйилган бошланғич мақсаддан кескин оғиш бошланган. Мувозанат бузилган. Бунга сабаб - биринчидан, бош роль ижрочисини ҳолатга олиб кириш, фильм воқелигида яшатиш режиссёр учун анча қийинчилик туғдирган. Иккинчидан, сўзимиз бошида айтганимиздек, фильмда тарихий ҳақиқат тамойили асосида эмас, бадиийлик тамойиллари билан ўзига хос Абдулла Орипов образи яратилган. Бу образ – суратида дард зоҳир чеҳра, холос. Қалб ўкинчлари, ижод машаққати, ҳар бир сўз устида узоқ ўйлаш ва пировардида, қон ва тердан ҳосил бўлган ижод маҳсулини Ўзбекистон халқ шоири бўлган Абдулла Орипов образи яратилган фильмда кўрмадик. Нега?
Назаримизда, ижодкорларга шоирни шоир қилган адабий муҳитдан атайин ажратиб кўрсатиш кўрсатмаси берилгандек. Яна билмадик, лекин шуниси маълумки, пишиб етилмаган сценарий ишлаб чиқаришга туширилган. Эҳтимол, вақт оз бўлгандир. Эҳтимол, режиссёрни шоширишгандир. Нима бўлганда ҳам, биз билган, биз севган А.Орипов сиймоси, ижоди, ўзига хос юмори, ўткир сўзи бу асарда етарли эмас.
Абдулла Орипов ҳақида ҳужжатли фильмлар яратилган. Бу инсон том маънода халқнинг севимли шоири эди. Нафақат халқнинг, давлат арбобларининг ҳам ҳамиша эътиборида бўлган ижодкор эди. Айнан, мавжуд ҳужжатли фильмлардан фарқли ўлароқ, бу фильмда шоирни мунтазам қийнаган фикрлар, ижод жараёнида ўз-ўзини тафтиш этиши, руҳий кечинмалари билан ёлғиз қолишини бадиий ифодалаш ва бу билан, эҳтимол бутун совет шоирлари, ижод аҳлини мунтазам қийнаган ҳолат акс этмаган. Берилган имкониятдан тўлиқ фойдаланилмаган. Аксинча, шоир адабий муҳитдан узиб олинган. Ахир, Наврўзга қарши пропагандада ёлғиз А.Орипов эмасдир, бу пропагандани ёқлашга мажбур этилган? Ёки, ёлғиз Ориповгагина тазйиқлар, қаршиликлар, “ақл ўргатишлар” бўлмагандир? Таъкидлашга мажбурмизки, ижодкорни ўзи шаклланган ва ўзи суянган муҳитдан узиб олиб, “ягона қаҳрамон” даражасида намойиш этиш кечаги совет киноларига хос урф эди. Барча сценарийлар “марказ” тасдиқлаган имзога муҳтож бўларди. Буни яхши билган, сукут ва сабр билан яхши кунлар келишини кутиб яшаган томошабин учун мустақиллик даври фильмларида “орттирилмаган”, “бўрттирилмаган”, “тўқилмаган” ҳақиқий фильмларни кўриш даври келганига кўп бўлди, назаримизда.
“Абдулла Орипов” фильми гўё, халқ шоирини қандайдир оқлаб бериш мажбуриятини бажариши керакдек, унинг мазмунига киритилган сюжетларда “Юмалоқ хат можароси”, “Наврўз”, “Суннат тўйи”, “Интервью”, “Тергов” мавзуларига катта урғу берилган. Шоирни халқ шоири сифатида элга суйумли бўлган асарлари, машҳур қўшиқлари, достонлари-ю, таржималари хусусида сўз юритилмаган. Балки, бу фильм Абдулла Орипов ижодини ва даврини яхши билганлар учун яратилгандир, деган “оқлов” ҳам мос келмаяптики, унинг ҳамфикр дўстлари, даврнинг аччиқ чучугини татиган дардкашлари, яхши-ёмон кунида елкадош бўлган оиласи кадр ортида қолган.
Фильмда акс этган “Биринчи китоб”, “Фавқулодда машҳурлик”, “Абдулланинг муҳаббати”, “Онанинг ўлими”, “Тўй” каби лавҳалар шоирнинг ёшлик дамлари билан боғлиқ. Томошабин сифатида оила муҳити, фарзандлар билан боғлиқ қувонч ва ташвишлар баробарида биқиқ ижодий давр муҳитида шоир қалбидан потирлаб чиққан нурли, халқчил мисраларнинг туғилиш дамларига гувоҳ бўлишга, ижод жараёнини ҳис этишга катта эҳтиёж туйдик. Албатта, эътироз туғилиши мумкин – шоирнинг бутун ҳаётини 120 дақиқада кўрсатиш имконсиз... Лекин, поэзия куйчиси бўлган машҳур ўзбек шоири ҳаёти ҳақида фильм яратишга жазм этилган ва бу қарор давлат томонидан қўллаб қувватланган экан, киноасарни ҳам поэтик драма, психологик драма услубида суратга олишга ҳаракат қилинса, муваффақият сунъий бўлмасмиди? Режиссёр М.Эркиновнинг режиссёр сифатидаги “почерки” фильмнинг бошланғич эпизодларидагина кўринади. Давомида эса ҳужжатли-бадиий фильм услубида телевизион фильм яратилгандек. Кези келганда, қайд этиш керакки, охирги пайтларда ўзбек киносида ҳужжатли фильмларни “игровой” сюжетларларга асосланган ҳолда яратиш кўпайди. “Абдулла Орипов” бадиий фильми эса бадиий-ҳужжатли услубдаги янгича бир йўналишга пойдевор қўйибди. Шунинг учун ҳам мажозий маъноларга йўғрилган кадрлар бу фильмда, йўқ ҳисоби. Ҳатто, халқимизнинг энг севимли шеърларидан “Муножотни тинглаб” шеъри ҳам ахборот тарзида ўқиб берилди. “Америкадаги ҳаёт” сюжетидан ҳам бош қаҳрамон хотираларини жонлантириш учунгина фойдаланилган. Лекин, яна умр кечириш учун, ҳаёт учун курашаётган бемор инсон ҳолатининг бадиий ифодаси сценарийда акс этмаганлиги боис, асосан бир нуқтага тикилганча ўй сураётган халқ шоирининг йирик плани кўрсатилади, холос. ОТАни сақлаб қолишга уринган ОИЛА муҳити бу ерда ҳам ахборот кўринишида ифодаланган.
Аслида, “Шарқ юлдузи” журналига берилган интервьюда дилдаги истиғфорини айтган Абдулла Ориповнинг “Нима қилай, шу даврда яшаяпман, шу даврнинг бозорига чиқаман, шу жойнинг мозорига кўмиламан”, деган сўзлари фильмнинг ўқ томири бўлиши мумкинмиди...
Ҳар бир маҳоратли ижодкор бирор асарига сўнгги нуқтани қўйиб, кенг жамоатчиликка тақдим этар экан, ҳар қанча олқишлар ёки танқидлар бўлмасин, асарининг нимаси муваффақиятли-ку, нимаси ҳаминқадар эканлигини яхши билади. Аёвсиз савалашлар ўринлими ёки жимжимадор мақтовлар ортиқчами, буни ҳам унинг ўзи яхши тушунади. Бу маънода, режиссёр М.Эркинов сўз юритилаётган фильми тўғрисида бор ҳақиқатни яхши англаб турибди, назаримизда. Ўзбек киносининг келгуси ривожи кўплаб режиссёрлар қаторида М.Эркинов номи билан боғлиқ экан, кейинги ижодий жараёнларда режиссёрдан, аввало сценарийга, ўзига ва ўзи бошчилик қиладиган ижодий гуруҳига, қолаверса буюртмачиларга нисбатан талабчан бўлишини тилаб қоламиз. Зотан, фильмга кетган катта маблағ давлат томонидан қоплангани билан, бу маблағ жамғариладиган манба халқнинг – истеъмолчи томошабиннинг пешона терлари тўкилган хазинадир.