Тубсиз жар лабида оний ларзадан
титраб келганмиди жонинг оғзингга...
Инглиз адиби Жорж Оруэллнинг “1984” романи бош қаҳрамони Уинстон Смит бу “шум лаҳзадаги оний ларза”ни Океания аталмиш салтанатнинг ер остидаги жазо макони – 101-хонада бошдан ўтказади. У шунга қадар жисмоний қийноқ ва хўрлов, очлик ҳамда ташналикларга дош берган, ҳатто кўзга кўринмас Катта оға сиёсатини бекаму кўст юритувчи О’Брайен билан юзма-юз тортишишга ҳам ўзида куч топган эди. Бу тузум фуқароларнинг нафақат зоҳирий ҳаёти тафсилотлари, балки энг яширин сирларидан ҳам тўлиқ воқиф бўлмоқ йўлларини кашф этган ва Уинстоннинг нозик ерини – нимадан қўрқишини яхши биларди. Ва уни айнан шу жойидан тутадилар. Натижада, агар қафасдан чиқариб юборилса, озғин ва рангпар юзини ҳаш-паш дегунча тишлаб-узиб еб ташлаши тайин бўлган оч каламушлар қаршисида тақдирга тан бермоқдан ўзга чораси қолмайди унинг. Ана шу қўрқув – “оғизга титраб келган жон” талвасаси уни инсон ўлароқ тутиб турган руҳий умуртқасини синдириб, мажақлаб ташлайди: Уинстон қалби тубида севиб асрагани Жулияни ўзининг ўрнига очофат каламушлар ҳукмига берилишини сўрашга мажбур бўлади...
Ҳолбуки, у шу кунга қадар ақлининг таслим бўлганини тан олса-да, қалбини дахлсиз сақламоқдан умидвор эди. Бироқ мухтор вакили О’Брайен бўлган ҳукмрон партияга бу етарли эмасди: улар фуқароларнинг Катта оғага нафақат сўзсиз итоат қилиши, балки уни сидқидилдан севишларини истар эди. Уларнинг назарида, “Ҳокимият кейин ундан воз кечиш, бировга бериш учун эгалланмайди. Ҳокимият – восита эмас, ҳокимият – мақсаддир. Индивиднинг индивидуаллиги ўлгандагина ҳокимият соҳиби бўла олади. Ҳокимият одамлар устидандир. Вужудлар ва, энг асосийси, онг устидан ҳукм юритмоқдир. Ҳокимият – одамларнинг онгини парчалаб, яна ўзингизга мақбул тарзда тикламоқдир”. Ўзини ана шундай чексиз ваколат соҳиби ҳисоблайдиган О’Брайен учун Уинстоннинг ақли ва жисмини таслим қилишдан муҳимроқ масала – унинг қалбидаги жавҳарни маҳв этиш, бу қалбни ҳам худди унинг ҳилвираган жисмию жони сингари абгор ҳолга солиш эди. У айни ҳукмни қатъий оҳангда эълон қилади: “Биз сизни шундай букиб қўямизки, аввалгидек бўлолмайсиз. Сиз билан шундай нарса юз берадики, минг йил яшасангиз ҳам ўзингизга кела олмайсиз. Сиз ҳеч қачон оддий инсоний туйғуларни ҳис этишга қобил бўлмай қоласиз. Ичингиздаги ҳамма сезгилар ўлади. Муҳаббат, дўстлик, ҳаёт қувончлари, табассум, завқу шавқ, жасорат, ҳалоллик – булардан заррача қолмайди. Сиз ғовакка айланасиз. Биз ичингизни бўшатиб, кейин ўзимиз билан тўлдирамиз”. Ва улар мақсадга тўлиқ эришадилар (Жорж Оруэлл. “1984”. Тошкент, “Ниҳол” нашриёти, 2020).
Золимлик ва қўрқув бир-бирининг
қўлини сиқишади.
Бальзак
Афсуски, мустақил фикрдан қўрқадиган мустабид ҳукмдорлар ҳар қачон халқни қаёққа етакласа ўша ёққа кетаверадиган пода ҳолига солишни ўзининг бош аъмоли деб билган. Франц Кафканинг “Жазо колониясида”, “Эврилиш”, Дино Буццатининг “Тақиқ” ҳикояларида ҳам; Габриэль Гарсиа Маркеснинг “Мустабиднинг паймонаси”, Тоғай Муроднинг “Отамдан қолган далалар” романида ҳам; Хуршид Дўстмуҳаммаднинг “Оромкурси” қиссасида ҳам айни шундай мақсад-муддао эгаларининг қилмишлари ва бу кирдикорларнинг аянчли оқибатлари турли ракурслардан талқин этилади.
Чингиз Айтматов бир суҳбатда шўроча бошқарув табиати хусусида қуйидаги мулоҳазани айтган эди: “Сталин халқни худди тириклай пати юлиб олинган товуққа ўхшатиб қўйган эди. Давлат ва жамият бошқарувини тўлиқ ўз ихтиёрига олган “доҳий”нинг бир қўлида севимли трубкаси бўлса, бошқа қўлида товуқ очдан ўлмаслигининг кафолати – дон бўлар эди. Ҳар қандай хавфдан қўрқиб-титрайдиган товуқ ҳам чангалида дон тутган кимса қай томон бурилса, ўша ёққа юрарди. Ҳамманинг назарида ғоят забардаст, миллионларнинг бошини силайдиган марҳаматли бу қўл обдан зориқтиргач, товуқ очликдан ўлмаслиги учун, кейинги манзилларга олиб борадиган йўлларга учта-тўрттадан дон сепиб қўярди. “Хўжайин”дан (Сталиннинг югурдаклари орасидаги машҳур лақабларидан бири – “Хозяин” эди!) узоқлашишга бўлган ҳар қандай ҳаракат очлик ва совуқдан, эгасизлик ва ҳимоясизликдан келадиган ҳалокатдек қўрқинчли туюларди...” Сталин ўлган кунлари миллионлаб одамларнинг чин дилдан қайғуга ботиб йиғлагани, ҳатто “Энди нима бўлади?” деган ўй уларни ваҳима ва қўрқувга солгани ҳам тарихий факт!
Мутахассислар постсовет давлатларидаги аҳоли табиатига ўрнашган сиёсатдан қўрқув ҳиссини Ленин ва Сталин томонидан ҳадди аълосига чиқарилган сиёсий террор натижаси деб ҳисоблашади. Бунинг исботи учун бири биридан даҳшатли кўплаб ҳаётий мисоллар, ҳужжатларни келтириш мумкин. Жумладан, шўровий тузумнинг “тонготари”даёқ унинг “кўчада етишган” мафкурачиларидан бири Мартин Лацис ГПУчиларга (Бош сиёсий бошқарма) шундай кўрсатма берган: “Ишда айбланувчининг шўро ҳукуматига қурол ёхуд сўз билан қарши чиққан-чиқмагани тўғрисидаги маълумотни излаб ўтирманг. Биринчи навбатда сиз ундан сўрашингиз керак: у қайси синфнинг вакили, келиб чиқиши қандай, унинг маълумоти қанақа ва касби нима? Мана шу саволларнинг ўзи айбланувчининг тақдирини ҳал этиш учун етарлидир” (“Красный террор” газетаси, 1918 йил 1 ноябрь).
Рус ёзувчиси Борис Лаврёнев шу хил кўрсатмалар орқасидан рўй берган хунрезликлар, жумладан, Туркистон фронтида ўз кўзи билан кўрган ваҳшийликларга чидай олмай 1923 йилда компартия сафидан чиқиб кетган эди. Максим Горькийнинг “Бемаврид мулоҳазалар” (1918), Иван Буниннинг “Лаънатланган кунлар” (1919), Владимир Короленконинг “Луначарскийга мактублар” (1920) асарларида келтирилган фактлар сталинизмнинг қонли пойдевори аслида ленинчилар томонидан қўйилганини яққол исботлайди. Бу зиёлилар нафақат кечаётган даҳшатларни қоралаган, балки бундай тузум ва унинг ишбошилари юзига тупуриб, юртни тарк этишга мажбур бўлган. Бироқ бундай мисоллар ҳар қанча кўп бўлмасин, одам ич-ичдан ҳис қиладики, ўзбекнинг “Ўйнашмагин арбоб билан, арбоб урар ҳар боб билан” деган мақоли шўро даври маҳсули эмас, бу ҳикматга асос бўлган ҳиснинг илдизлари анча чуқур. “Шум бола”да Ҳожи бобо томонидан ташкил этилган такяхонадаги “портлаш” ёки “Ўғри”, “Бемор”, “Даҳшат” ҳикоялари, “Ўтмишдан эртаклар” қиссаси воқеаларини олайлик – уларнинг ҳар биридан миллат руҳиятидаги мутелик ва қўрқув ҳисси сузманинг сариқ зардобидек сизиб, чакиллаб томиб туради. Ахир, бу даврларда шўровийлар давлат тепасига ҳали келмаган эди-ку! Демак...
Қўқон хонлигининг чор қўшини томонидан босиб олиниши даврига бағишланган китобда хон саройидаги тадбир-тамойиллар қатори гуноҳкорлардан кўрсатмалар олиш, айбини бўйнига қўйишнинг турфа усуллари ҳам санаб ўтилади (Юдин М. Взятие Ак-Мечети в 1853 году как начало завоевания Кокандского ханства. Москва, 1912). Уларнинг энг “беозори” – одамнинг қўл тирноғи ва гўшти орасига зирапчалари арча новдасидек сачраб турган ёғоч понани тиқиш бўлган. Бухоро амирлари, Хива хонлари ўйлаб топган “гап олиш” усуллари, масжиду мадрасалар қаторида, очиқ майдонларга қурилган жазо ускуналарини ҳам эслайлик. (Омон Матжоннинг “Қирқ биринчи хотинликка, Асилжон, Сени келтирдилар Исфандиёрга...” деб бошланувчи шеъри ёдингиздами?) Буларнинг бари одамлар руҳиятининг ич-ич қатламларида ўзгариш ясамаслиги, давлат, сиёсат ва бу сиёсатни юритувчилардан қўрқиш ҳиссини уйғотмаслиги мумкин эмас эди, албатта.
Адабиёт аҳли бу ҳиснинг маънавий, ахлоқий, руҳий жиҳатларига кўпроқ урғу берса, файласуф ва жамиятшунос олимлар унинг вужудга келишида ижтимоий-сиёсий омиллар таъсирига эътибор қаратади. Жумладан, Эрих Фромм “Инсон қалби. Унинг эзгулик ва ёвузликка мойиллиги” номли тадқиқотида одамга хос бўлган бирбирига зид икки хил табиат ҳақида ёзади: биофилия (ҳаётсеварлик) ва некрофилия (ўлимсеварлик). Файласуф ҳар икки хил феъл-атвор эгаларининг дунёқараши, юриш-туриши, қизиқиш ва қадриятлар оламини батафсил баён этар экан, тарихда ўтган ва замонавий ҳаётда янгича шаклларда ўзини намоён қиладиган барча тиранлар, яккаҳокимликка даъво қилган диктаторлар айнан некрофил – ўлимсеварлар эканини кўплаб далиллар билан асослайди (Фромм Э. “Душа человека”. Москва, изд. “Республика”, 1992. стр. 14–108).
Қул бўлиш осон, озод бўлмоқ эса
қийинлиги учун ҳам кишилар қулдирлар.
Николай Бердяев
Албатта, ҳамма замонлар ва маконларда ҳам некрофил “доҳий”нинг ўзи сингари ўлимсевар тарафдорлари кўплаб топилган. Улар ўз ичидаги қўрқувни даф этиш (тўғрироғи, унинг таъсиридан қочиш) учун “халқлар отаси”ни, “доҳий”ни, “фюрер”ни, “дуче”ни, “улуғ йўлбошчи”ни ўзларидан кечиб олқишлайдилар, унинг хизматига ошиқадилар. Ҳаёт мазмунини тўлиқ шу фаолият ташкил этади, шундан келадиган даромад эвазига кун кўришади, ўзларини овутгучи руҳий рағбатлар – қўрқув, қуллик, мутелик ўрнини тўлдирувчи товон тизимини ўйлаб топишади. Уларнинг бошқача фикрлайдиганлар, ҳар кимнинг етовидан халос бўлишни хоҳлайдиганларга қарши қўядиган важлари ҳам, бундоқ қараганда, мантиқли ва тўғридек туюлади: “Нима етмаяпти ўзи сизларга? Очликдан ўлмаяпмиз-ку! Уст-бошимиз бут бўлса, дунёда шунга ҳам ета олмаётганларнинг сон-саноғи қанча! Борига шукр қилиб, йўғига қаноат қилсак бўлмайдими? Сиёсатга аралашиб, ким нима фойда кўрди? Шунча кариллаб, нимани ўзгартира олди? Зарар қилса, фақат ўзига, болаларига зарар қилди. Сиёсат ҳеч бир изини қолдирмай йўқ қилиб ташлаган Киров, Троцкий, ака-ука Кеннедилар, она-бола Гандилар олдида сиз билан биз ким бўпмиз? Мана, оч қорним – тинч қулоғим, деб биз кам бўлмаяпмиз-ку!..”
Бироқ Шоир аввало ўзига, қолаверса, сизу бизга ҳам мана бу сингари оғир саволларни беришда давом этади:
Нопоклар покларга қилганда туҳмат,
Титрамай айтдингми кескир сўзингни?!
Болангнинг ёдига не қилдинг туҳфа,
Асраб қололдингми ўзинг ўзингни?!
Бундай саволлар қаршисида менинг ёдимга, хоҳлайманми-йўқми, беихтиёр турли архивларда ўқиганим, саҳифалари сарғайиб кетган тарихий ҳужжатларнинг гувоҳликлари, ижодий уюшмаларда ўтган йиғилишларнинг стенограммаларидаги гап-сўзлар тушаверади. Дейлик, ҳали қирқ ёшга бормаган Абдулла Қодирий шаҳарнинг Самарқанддарвоза депарасидаги ҳовлисида экинлар тагини юмшатиб, ёввойи ўтлардан тозалаш асноси яқинда ёза бошлагани “Амир Умархоннинг канизи” асари воқеаларини хаёлида жонлантириб турган бир вақтда, ўша ҳовлидан беш-ўн чақирим нарида жойлашган Ёзувчилар уюшмасида унинг қачон, ким билан, нима ҳақда гаплашганини ўз қавмдошлари – қаламкашлар жиддий муҳокама қилишади, бир-бирларини сўроқ-саволга тутишади. Қозон шаҳрига сафари давомида унга ҳамроҳ бўлган қаламкашлардан ўзаро суҳбатлар чоғида адиб қайси ёзувчи ҳақида нима гап айтганигача сўраб-суриштирилади. Ва бу жараёнда Қодирийнинг хаёлига ҳам келмаган гаплар унга нисбат берилади, ёзувчининг синфий душманлигига “далиллар” йиғилади. Абдулла Қаҳҳорнинг “Сароб” романи муҳокамасида миллат ва мамлакат ғамида бошини кундага қўйган Файзулла Хўжаев, Акмал Икромов сингари “халқ душманлари ва уларнинг думлари” номига айтилмаган туҳмат қолмайдики, залда ўтирган бирор кимса юрак ютиб қарши сўз айтса, ҳечқурса, уларнинг олдини олишга ҳаракат қилса! Аксинча, йиғилиш иштирокчиси “Энди билаётибсизми уни?..” дея сиёсий ҳушёрлигини намойиш этади. (Булар ҳақда батафсил қаранг: Раҳмон Қўчқор. “Мен билан мунозара қилсангиз”. Тошкент, “Маънавият”, 1998. 43–45-бетлар.)