Қирларда лола сайли, қишлоқларда йил боши:
Тўхтагай табиатда ҳаққушлар зорланиши,
Баҳор, кетма менинг боғимдан...
Президентимиз ташаббуси ҳамда Вазирлар Маҳкамаси қарори билан Тўра Сулаймон уймузейи ташкил этилиши нафақат сирдарёликларни, балки юртимизда яшаётган барча шеърият мухлисларини беҳад қувонтирди. Мирзаобод туман даги 2умумтаълим мактаби, шоир яшаган кўча унинг номи билан аталмоқда.
“Маънавият карвони” тадбирлари доирасида Нодир Холбўтаев ҳамда Сирожиддин Саййид бошчилигида бир гуруҳ шоир ва ёзувчилар Мирзаобод туманига Тўра Сулаймон уймузейи қурилишини кўргани бордик.
Кузак шамоллари эсиб турган вақтда анвойи гулларга бурканган Тўра Сулаймон кўчасига кириб борар эканмиз, қаршимизда бунёд этилаётган муҳташам иншоотни кўриб, юракларимиз энтикиб, кўнглимиз шодликка тўлди. Ҳали қурилиш, таъмирлаш ишлари тўлиқ тугалланмаган бўлсада, савти суратидан бу бино келажакда адабиёт ихлосмандларининг қадами узилмайдиган шеърият қўрғони бўлишидан дарак бериб турибди.
Қурилиш раҳбари Алишер исмли йигит бизларни музей лойиҳаси билан таништирар экан, уймузей ёнида бунёд этилаётган мўъжазгина боғ, ўқув ва анжуманлар хонаси, кутубхона, шоирга тегишли буюмлар сақланадиган кўргазмалар зали битиб, фақат пардозлаш ишлари қолганини мамнуният билан сўзлаб берди.
Ёзувчилар уюшмаси раиси Сирожиддин  Саййид уймузейнинг яқин кунларда такомилига етадиган биносига қараб эҳтиром ила: “Ўзбекистон халқ шоири Тўра Сулаймон номидаги бу уймузей яқин келажакда нафақат миллатимиз, балки, дунё адабиёт ихлосмандлари қадамжосига айланади. Бу уймузейда йирик адабиёт байрамлари, мушоиралар, шеърият кечалари, илмий  анжуманлар ўтади”, — дея таъкидлади.
Хаёлан шоир билан гаплашаману, лабларим унсиз пичирлайди. “Ассалому алайкум, устоз! Мана, сизнинг шеърият қароргоҳингиздамиз. Сирдарёдамиз, номингиз билан аталган кўчанинг атиргулларига, рангбаранг чечаклари, яшил арчалари, ҳовлингиздаги марварид тутнинг қуёш нурида товланаётган япроқларига боқиб, “Боғингиздан баҳор кетмас бўлди, устоз”, дейман.
“Энажон”, деб бош ур, болам, Боёвутга
Давлатимиз раҳбари 2019 йил 19 февраль куни Сирдарё вилоятига ташрифи чоғида Гулистон шаҳрида Ўзбекистон халқ шоири Ҳалима Худойбердиева номидаги ижод мактабини ташкил этиш бўйича топшириқ берган эди.
2019 йил 18 май куни Вазирлар Маҳкамасининг “Гулистон шаҳрида Ҳалима Худойбердиева номи даги она тили ва адабиёти фанини чуқур ўқитишга ихтисослаштирилган мактабинтернатни ташкил этиш тўғрисида”ги қарори эълон қилинди. Ушбу ижод мактабида ёш қалам аҳли малакали устозларидан сабоқ олмоқда. Ёш ижодкорлар Ҳалима Худойбердиева китобларини тўлиғича ёд олиб, шеърларини қўшиққа солмоқда.
Шоира таваллуд топган Боёвут туманидаги  Маданият марказида бир қанча маънавиймаърифий тадбирлар иштирокчисига айландик. Боёвут енгил саноат касбҳунар коллежида, Гулистон давлат университети ва маҳаллаларда уюштирилган тадбирларда устознинг жонбахш шеърлари қайта ва қайта ёд этилди. Ташрифимиз доирасида мазкур тумандаги мактаблар битирувчиларининг олий таълим муассасаларига кириш кўрсаткичи юқорилаганини эшитиб, дилимиз яйради.
Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 20 июн даги “20202021 йилларда Сирдарё вилоятининг Боёвут туманини ижтимоийиқтисодий ри вожлантириш ва камбағалликни қисқартириш чоратадбирлари тўғрисида”ги қарорига асосан, туман тиббиёт бирлашмасига қарашли Бўстон оилавий шифокорлик пункти 595 миллион, 7оилавий поликлиника ҳам инвестиция дастури асосида 997 миллион сўм ҳисобига мукаммал таъмирланган.
Президентимизнинг 2019 йил 28 ноябрдаги “Ипотека кредити механизмларини такомиллаштиришга оид қўшимча чоратадбирлар тўғрисида”ги фармони ижроси доирасида Учқўрғон маҳалласи да 80 хонадонли 3 та, Соҳил маҳалласида 120 хонадонли уйжой фойдаланишга топширилган.
Жорий йилда Янгиобод массивида яна 520 хонадонли кўп қаватли уйлар қурилиши жадал суръатларда олиб борилиши мамлакатимиздаги изчил ислоҳотларнинг мантиқий давомидир. Бағрига шамол теккан Боёвутдаги эзгу ишлар ни кўриб, қалбимиз завққа тўлди ва устоз Ҳалима Худойбердиеванинг “Улуғбекка” шеърини эсга олдик:
Жоним ўғлим, қанотсизга сен қанот бўл,
Ўзга ўз бўл, эгилмагил, ёдга ёд бўл.
Ерга кирса, босиб кетма, эҳтиёт бўл,
Йўлингдаги хотирани ўлдирмагил.