Янги 2023 йилнинг кириб келишига ҳам оз фурсат қолди. Йил якунида қувончли, унутилмас воқеаларни эслаш, хатолардан хулоса қилишнинг айни вақти. Афсуски, бу йил санъат вакиллари орасида кўпчилик вафот этди. Умрини санъат, маданият соҳасига бағишлаган инсонларнинг айримлари эса йилни оғир хасталиклар билан курашиб ўтказмоқда. Oyina.uz синовли кунларни бошдан кечираётган, турли касалликлар билан курашаётган санъаткорлар ҳақида маълумот беради.
Бу йил Ўзбекистонда хизмат кўрсатган артист Раъно Шодиева учун анчайин оғир келди. Актриса оғир дард, жигар саратони билан курашмоқда. Актриса дард бошланишини у қуйидагича эслайди:
“Аллоҳ менга шундай бир синов берди. Ҳозир шу синовни чиройли енгиб ўтишга ҳаракат қилмоқдаман, Мен жуда оғир аҳволда эдим. Шифокорларнинг айтишича, икки-уч ойлик умрим қолган экан, касалликни вақтида пайқабман. Ҳаммаси худди кинодагидек бўлди. Москва шаҳрига Халқаро “Кар-соқовлар жамияти”нинг Конгрессига, Ўзбекистон номидан борган эдим. Қизил майдонни айландим, Instagram’да обуначиларим билан жонли мулоқот қилдим. Кремлда гала-концертларда қатнашиб, эртаси куни Ўзбекистонга учиб келишим керак эди”, — дейди у.
Буни қарангки, хаста бўлишига қарамай йил давомида унинг янги образлари теле экранлардан тушмади. Куни кеча бўлиб ўтган “Олтин Ҳумо” - 2022 миллий кинотақдимотида “Энг яхши аёл роли” номинациясида “Аёл қисмати” фильмидаги бош роли учун Раъно Шодиева тақдирланди. Тақдирлаш маросимида иштирок эта олмаган актрисага тадбир қатнашчилари саломатлик тилади.
Раметовлар – санъаткорлар оиласи экани сир эмас. Жорий йилда оила боши Ўзбекистонда хизмат кўрсатган артист Жумадулла Раметовнинг альцгеймер хасталигига чалингани маълум бўлди. Унинг ўғли актёр Азиз Раметовнинг сўзларига кўра, отаси маълум вақт хотирасини ҳам йўқотган. Касаллик бошланганига эса икки йил бўлган. Шунингдек, ушбу касалликнинг келиб чиқиши асаб тизими билан боғлиқлиги ҳамда касалликнинг иккинчи босқичилиги ва у кун сайин оғирлашаётганини таъкидлаган.
Ўзбек санъатининг дарғаларидан бўлмиш Ўзбекистонда хизмат кўрсатган артист Саида Раметова ҳам Туркияда “Жалолиддин Мангуберди” сериалида суратга тушиб, Тошкентга қайтгач, кўкрак бези саратонига чалинганини маълум қилганди. Актриса шу заҳотиёқ даволанишни бошлаган. Ўзбек миллий академик драма театри маъмуриятининг хабар беришича, айни вақтда ҳам Саида Раметова даволанишни давом эттирмоқда. Унинг саломатлиги яхши. Жорий йилнинг 21 сентябрь куни 63 ёшни қаршилаган санъаткор, хасталик билан курашиш давомида ҳам катта саҳнани тарк этгани йўқ. Ҳозирги кунгача катта-кичик ролларни ўйнаб келмоқда.
Oyina.uz жамоаси айни вақтда турли оғир касалликлар билан курашаётган санъат, маданият вакилларига саломатлик тилаган ҳолда тезроқ ижодга қайтишларига умид қилади.