“Оппенгеймер” – Америка Прометейи экранда
Ўзининг куч-қудратини ҳар соҳада далиллашга ва кўз-кўз этишга одатланган АҚШ ва Буюк Британия ҳамкорлигида яратилган навбатдаги ҳайратланарли фильм жорий йилнинг июль ойида экранларга чиқарилди. Режиссёр ва сценарийнавис Кристофер Нолан АҚШнинг ҳарбий соҳада тенгсиз эканлигини жаҳонда тан олинишига  сабабчи бўлган физик олим Роберт Оппенгеймерга бағишланган фильми билан Голливуднинг кино саноатидаги маҳобатини янада кучайтирди. “Оппенгеймер” биографик драмаси атрофида юзага келган турли шов-шувлар ҳақиқатга яқинми ёки барчаси рекламанинг навбатдаги ҳийласими? Oyina.uz бугун шу хусусда сўз юритади.
Тарихга экскурс
АҚШ томонидан 1945 йил 6-9 август кунлари Япониянинг Хиросима ва Нагасаки шаҳарларига ташланган атом бомбаси ҳанузгача инсониятга нисбатан чексиз ваҳшийликнинг очиқ намунаси сифатида баҳоланади. “Кичкинтой” ва “Бақалоқ” деб номланган икки атом бомбаси сонияларда 140 000 га яқин инсон умрига зомин бўлган бўлса,  унинг асоратидан яна шунча одам эрта оламдан ўтди. Ҳозиргача, ўша машъум куннинг оқибатидан азият чекаётган инсонлар мавжуд. Лекин, бу бомбалар АҚШ куч-қудратини жаҳон аренасида янада мустаҳкамлаб олишига асос бўлгани ҳам ҳақиқат. Ва, ҳанузгача бу давлат аҳлоқий нормаларни ортга суриб, мағрурлик  шоҳсупасидан тушмай келади. 2015 йилнинг 6 август куни бомбани ташлашга буйруқ берган АҚШ президенти Трумэннинг набираси – Дэниел Клифтон Трумэн “бобом умрининг охиригача Хиросима ва Нагасакига ташланган бомба тўғри иш бўлган ва АҚШ бунинг учун ҳеч қачон узр сўрамайди, деб ҳисоблаган”, дея эълон қилгани фикримизга далилдир.
Тарихнинг майда икир-чикирларига қизиқмаган киши бомба нима учун айнан Хиросима ва Нагасаки шаҳарларига ташланганини билмаслиги мумкин. Аслида, Германия бошлаган Иккинчи жаҳон уруши билан олдинма-кетин  Япония ҳам 1941 йил 7 декабрда АҚШнинг ҳарбий денгиз флоти жойлашган Перл Харборга кутилмаганда ҳужум қилади. Япониянинг огоҳлантирмасдан бошлаган мазкур ҳаракати АҚШнинг Иккинчи жаҳон урушига қўшилишига сабаб бўлган эди.
1942 йил 13 августда расман ишга тушган Манхеттен лойиҳаси доирасида ядровий қурол устида АҚШ, Европа ва Буюк Британиялик энг кучли олимлар иштирокида жуда катта иш олиб борилади. 1943 йилга келиб АҚШнинг Нью-Мексико штатидаги Лос Аламосс шаҳрида (у пайтда кимсасиз ташландиқ жой бўлган) Роберт Оппенгеймер таклифи билан шаҳарча бунёд этилиб, атом бомбасини ишлаб чиқиш учун яширин лаборатория ташкил этилади. Ниҳоят, Перл Харбордаги ҳодисадан 4,5 йил ўтиб, АҚШ атом бомбаси билан Япониядан  ўчини олди. Сонияларда икки йирик шаҳри кунпаякун бўлган Япония ҳукумати  1945 йилнинг 15 августида таслим бўлганини эълон қилди. Шу тариқа 1945 йилнинг 2 сентябрида Иккинчи жаҳон уруши расман тугатилганлигини тасдиқловчи акт имзоланди. Япония капитуляциясида атом бомбаларининг ўрнини юксак баҳолаган АҚШ портлашларда аҳлоқий жиҳатдан ўзини айбдор ҳисобламаган.
“Мен борлиқни йўқ қилувчи ўлимман”
Oppenheimer – тарихий биографик драма;
Давлат: АҚШ ва Буюк Британия;
Ҳажми: 180 дақиқа;
Бюджет: 100 млн доллар;
Сценарий муаллифи ва режиссёр – Кристофер Нолан;
Бош ролда – Киллиан Мерфи;
Етакчи ролларда – Эмили Блант, Мэтт Деймон, Кичик Роберт Дауни, Флоренс Пью, Рами Малек, Нари Олдман.
Фильм Кай Берд ва Мартин Дж.Шервиннинг “Оппенгеймер. Америкалик Прометейнинг ғалабаси ва фожиаси” асари асосида яратилган. Ҳар доимгидек, бу фильмнинг ҳам сценарийсини ўзи ёзган Кристофер Нолан “Оппенгеймер”да ҳам бошламани фольклордан бошлайди: инсониятга оловни тақдим этган Прометей бу иши учун худолар томонидан умрбод жазога маҳкум этилди.  “Атом бомбасининг отаси” ҳисобланган Роберт Опппенгеймерни гўё Прометейга менгзаган режиссёр, аввалига қилган хизматлари учун кўкларга кўтарилган, кейинчалик эса жосусликда айбланиб, АҚШ давлати томонидан таъқибга учраган ва маҳфий ҳужжатлардан фойдаланиш ҳуқуқидан маҳрум этилган физик олимга бўлган ўзгарувчан сиёсий муносабатнинг сабабларини излайди.
Оддий талабалик вақтидан то президент Трумэн билан учрашувгача бўлган вақт қамраб олинган даврда Оппенгеймер томошабин кўз ўнгида ўсиб боради. Парча-парча эпизодлардан иборат бош қаҳрамон ҳаётини ёритишда К.Нолан машҳур физик олимни мунтазам қийнаб келган руҳий зўриқиш (психоз) унинг бутун ҳаётига салбий таъсир қилганини ҳам объектив ифодалашга ҳаракат қилади.
Оппенгеймер атом бомбасини яратишга бош қўшганида бу бомба фашистлар бошлаган урушни тугатишига ишонган эди. Шунинг учун ҳам маҳфий лойиҳага раҳбар этиб тайинлангач, бирга ўқиган, ишлаган дўстлари ва ўзи ўқитган шогирдларидан иборат физик олимлар гуруҳини лойиҳага жалб этишда дунёда узил кесил уруш тугатилишига улар сабабчи бўлишлари мумкинлигига барчани ишонтиради. Ҳақиқатан ҳам мақсад аслида шундай эди. Бомба қанчалик тез тайёр бўлса, уруш ҳам шунчалик тез тугашига лойиҳа иштирокчилари (умумий ҳисобда 4000 дан ортиқ) ишонган эди. Аммо, 1945 йилнинг июль ойига келиб, ниҳоят атом бомбаси тайёр бўлганида, фашизм устидан деярли узил кесил ғалаба қозонилганди. Япония ва АҚШ ўртасида давом этаётган  уруш эса янги ихтирони қаерда синаш мумкинлигини очиқ кўрсатиб турарди.
Кристофер Нолан асар фабуласини уч яхлит бўлакка бўлади: Оппенгеймернинг олим сифатида шаклланиши – бомба яратилиши – айблов жараёни. Лекин, бўлакланган сюжетлар даврий изчилликда берилмайди. Аксинча, муаллиф сабаб ва оқибат категорияси асосида Оппенгеймернинг тўғрисўзлиги, билими, обрў-эътибори, баъзида эса шуҳратпараслиги ҳам унга нисбатан айбловларнинг кўпайишига сабаб бўлганини холис кузатувчи назари билан ёритади.  Ҳар бир айблов юзасидан сўроққа тутилган гувоҳлар, оқловчи ва қораловчиларнинг Оппенгеймер шахсига бўлган муносабатини айбланувчи ва бошқалар ўртасида бўлиб ўтган қандайдир арзимас, айни пайтда далил бўлиб хизмат қилаётган воқеа билан боғлайди.