15 yildan 20 yilgacha — 0,75;
20 yildan yuqori — 1,0 koeffitsiyentlarda har oy ustamalar toʻlanadi
Ayrim qoʻllab-quvvatlash choralari “Ijtimoiy karta” axborot tizimidan taqdim etiladi
Quyidagi qoʻllab-quvvatlash choralari “Ijtimoiy karta” axborot tizimidan taqdim etiladi:
🔷shaxsning nogironligini, talaba, oʻquvchi, urush qatnashchisi yoki urush qatnashchisiga tenglashtirilgan shaxs holatini tasdiqlash.
🔷nogironligi boʻlgan va imkoniyati cheklangan shaxslar uchun umumiy foydalanishdagi avtomobil, temir yoʻl, havo va daryo transporti, yoʻnalishsiz taksi xizmatlaridan foydalanish boʻyicha imtiyozlar, shuningdek ushbu xizmatdan imtiyozli foydalanish huquqiga ega boʻlgan aholining boshqa toifalari uchun imtiyozlar;
🔷kirish bilet operatsiyalari tizimi asosida tartibga solinadigan davlat ijtimoiy obyektlariga, konsert-tomosha tadbirlari va boshqa tadbirlarga bepul tashrif buyurish yoki qisman haq toʻlash boʻyicha imtiyozlar
Ijtimoiy yordamlarni koʻrsatish tartibi oʻzgaradi
“Ijtimoiy daftarlar” jamgʻarmalari orqali koʻrsatiladigan ijtimoiy yordamlar Kambagʻal oilalar reyestriga kiritilgan oilalarga beriladi.
Shuningdek, uy-joy sharoitlarini yaxshilash va sogʻliqni saqlash boʻyicha ijtimoiy yordamlar esa – oylik daromadi oila aʼzolarining har biriga minimal isteʼmol xarajatlari miqdorining 2 baravaridan koʻp boʻlmagan oilalarga ham taqdim etiladi
Ayrim oʻquvchilarga transport xarajatlari toʻlab beriladi
Aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarini qoʻllab-quvvatlash, jumladan, nogironligi boʻlgan shaxslar va tayanch harakatida muammolari boʻlgan bolalar uchun ijtimoiy soha obyektlari, taʼlim muassasalariga borib kelishlariga qulayliklar yaratish maqsadida ijtimoiy ahamiyatga ega transport xizmati loyihasi ishga tushiriladi.
Ushbu xizmatni 2025-yil 1-apreldan Toshkent, Andijon va Samarqand shaharlarida pilot loyiha sifatida, 2025-yilning yakuniga qadar esa respublikaning boshqa hududlarida bosqichma-bosqich joriy etish belgilandi.
Ijtimoiy ahamiyatga ega transport xizmatlaridan foydalanish uchun umumiy summa har bir taʼlim oluvchiga oyiga BHMning 1,2 baravaridan (450 ming soʻmdan) oshmaydi
Jinoyat protsessi ishtirokchilarini ijtimoiy himoya qilishni taʼminlashga oid Hukumat qarori kuchga kiradi
Bunda Ijtimoiy himoya milliy agentligi ijtimoiy himoya qilish choralarini taʼminlovchi organ etib belgilangan.
Quyidagilar himoya qilinuvchi shaxsga jinoyat protsessida ishtirok etishi munosabati bilan ijtimoiy himoya qilish choralarini qoʻllashga asos boʻladi:
➖halok boʻlganligi (vafot etganligi);
➖unga nogironlikni keltirib chiqaruvchi tan jarohati yetkazilganligi yoki sogʻligʻiga boshqacha ziyon yetkazilganligi;
➖unga nogironlikni keltirib chiqarmaydigan tan jarohati yetkazilganligi yoki sogʻligʻiga boshqacha ziyon yetkazilganligi;